Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών. Στόχος είναι να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

 Με αφορμή την ημέρα αυτή,  το Σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις από τη Δευτέρα 6 Μαρτίου έως και την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 με όλες τις τάξεις. Οι μαθητές ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν για αυτό το  φαινόμενο. Παράλληλα, δημιούργησαν δικά τους έργα και έδωσαν το δικό τους μήνυμα. Να σημειωθεί ότι στην υλοποίηση των παραπάνω δράσεων ενεπλάκησαν και οι εκπαιδευτικοί των Αγγλικών, των Εικαστικών και της Μουσικής.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί- Διοργανωτές των δράσεων:

Κούτη Ελένη  (εκπαιδευτικός Τμήματος Ένταξης)

Ιωαννίδης Βασίλειος  (εκπαιδευτικός Παράλληλης Στήριξης)

εικόνα Viber 2023 05 19 13 16 29 643